Hobbik és szenvedélyek

Az egyik legrégebbi hobbijaim közé tartozik a fotózás, ami iránt már gyermekkoromban érdeklődni kezdtem. Szerettem mindent, aminek a fényképezéshez volt köze. Imádtam múzeumokba járni és fotókiállításokat nézni, érdekelt a tárgyak elhelyezése és megvilágítása a képeken, a különböző árnyalási stílusok és effektusok. Amikor elég idős és tapasztalt lettem hozzá, próbálkoztam a fotókon utómunkákat is végezni és több, kreatívabb végeredményhez jutni. Valójában én mindig is inkább a természetesség híve voltam, ezért arra törekedtem, hogy minél jobb képeket csináljak, ezáltal minél kevesebb utómunkára legyen szükség.

A jövőmet és a karrieremet láttam a fotózásban. Szerettem fényképeket készíteni tárgyakról, tájakról és emberekről egyaránt. Minél több témában ki szerettem volna próbálni magam és az utóbbi években töretlenül ezen dolgoztam. Persze vannak jobb napok és rosszabbak is. Valamikor a fények tökéletesek, a környezet pontosan megfelel az általam elképzeltnek és nagyon jó képeket tudok csinálni. Előnye a fotózásnak, hogy rengeteg fontos családi, baráti eseményen engem kértek fel fotósnak, ezért az emberek örömeit lencsevégre tudtam kapni, ezzel pedig életük legszebb pillanatait tudtam számukra megörökíteni. Másik előny, hogy a hobbim a munkám. Hála a fényképészet iránti szeretetemnek, a munkám örömmel teli és az idő gyorsan telik, miközben olyat csinál az ember, amit élvez. Viszont sokan vannak a fotós karrier ellen, mert kevesen tudnak belőle megélni. Ahhoz, hogy valaki sikeres fényképész legyen, tehetségre és kapcsolatokra van szükség. Minél szélesebb szociális körrel kell rendelkezni, így annál több és sokrétűbb megbízásokat kaphat az ember. És ki tudja? Talán valakinek az ismerőse, ismerőse valakinek, aki egy nagyon híres, globális magazinnál éppen fotóst keres. Persze valamilyen szinten szerencse is szükségeltetik ebben az iparágban, de szerencsére a közösségi médián tudjuk már saját magunkat “hirdetni”, ezáltal felfigyelhetnek ránk.

Jelenleg azon dolgozom, hogy minél különbözőbb, színesebb témákban próbálhassam ki magam fotósként, két okból. Az egyik, hogy bővíthessem a portfóliómat és tapasztalatot szerezhessek más területen is. A másik, hogy megtaláljam azt a témát, amelyikben a legjobb vagyok, amelyiket a legjobban élvezem és, amelyikhez a legtöbb a tehetségem.

Az új projektem, amiben jövő héten fogom kipróbálni magam, a numizmatika értékbecsléshez köthető. Aki még nem hallott volna erről a kifejezésről, annak elmondom mi is a lényege és kik a numizmatika értékbecslők. A régi pénzérmék és bankjegyek értékének becslését végzik. Tehát, minden régi, akár évszázados múltra visszanyúló pénzérmének, amit építkezés során a földből kiásunk, a numizmatika értékbecslők meg tudják állapítani a valódi értékét. Ez azért fontos, hogy a régiségekkel, régi pénznemekkel kereskedők tisztában legyenek az eladni és venni kívánt pénzek értékeivel. Ugyanis előfordul, hogy a kereskedők hamisítványok áldozataivá válnak. Erről a folyamatról írtak egy cikket, amihez nekem kell majd a képeket elkészítenem a különböző pénzérmékről.

A pénzérmék és bankjegyek értéke több dologtól is függ: kor, állapot, anyag. A numizmatika értékbecslés első lépése a kor meghatározása. Ehhez a legalapvetőbb információ a pénzen található minta és a kép a kor uralkodójáról, ami alapján meg tudják becsülni, hogy melyik korból származik a pénz. Ennek becsléséhez segítségünkre vannak a régi korokból visszamaradt feljegyzések. Fontos megállapítani, hogy a világ mely táján verték az érmét, ami nagyban hozzájárul az értékéhez, hiszen egy felénk igen ritka darabot is találhatunk véletlenül, ami az értékét igencsak megnöveli.

A következő lépés a pénz állapota és eredetisége. Léteznek utánveretek, utánnyomtatások, amiket ki kell szűrni, amikor numizmatika értékbecslésről van szó. Az utánveretek és hamisítványok nem feltétlenül csalások és átverések miatt készültek, de ezt mindenképpen meg kell állapítani az érték felméréséhez. A pénzek állapotát a tartásfok skálán sorolják be, ami nyolc kategóriába gyűjti az érmék és bankjegyeket, a tökéletes és az alig felismerhető állapotok között.

A következő megállapítás, hogy milyen anyagból készültek. Az eredeti érméket sokszor nemesfémből verették, főleg évszázadokkal ezelőtt, ezért nagy értékkel bírnak. Az utánveretek nem biztos, hogy ugyanolyan anyagból készültek, ezért is szükséges ez a lépés az értékbecsléshez és ezért is fontos a hamisítványok kiszűrése. Lehet szó ötvözetről is, amikor pedig meg kell állapítani, hogy mik az ötvözet arányai, hiszen ezzel tudjuk felmérni az érme valódi értékét. Ezt nevezzük az érme finomságának.

A hamisítványokról elmondható, hogy nem mindegyik kizárólag csalás céljából készült. A gyűjtők között vannak olyanok, akik szándékosan hamis érméket és bankjegyeket gyűjtenek. Vannak azonban olyanok is, akik átverés céljával készítenek, készítettek utánvereteket. A régi korokban is voltak csalók, akik próbáltak pénzeket hamisítani, ezért még az sincs kizárva, hogy egy több évszázaddal ezelőtt hamisított pénzérmét vagy bankjegyet találunk meg. Aminek a jelenkorban szintén nagy értéke van. Általában, ha nem csalás okával történt az utánverés, utánnyomtatás, akkor a pénzen található valamilyen erre utaló jel, vagy valamiben szándékosan eltér az eredetitől. De ott vannak még a napjainkban készített hamis utánveretek és utánnyomtatások, amikre vigyázni kell, ha pénzben szeretnénk kereskedni. A biztonságos kereskedés miatt ajánlott először egy numizmatikai értékbecslést végezni. A Procopius Numizmatikai Kft. szakemberei felbecsülik a birtokunkban levő régi pénzeket és akár meg is vásárolják tőlünk, persze értékének megfelelően.

A Procopius Numizmetikánál nem csak értékbecslést tudunk igényelni. Ha a régi pénzek és érmék gyűjtése a hobbink, vagy szenvedélyes gyűjtők vagyunk, akkor az érméik közül is kedvünkre válogathatunk. Az irodájuk Budapesten, az Eötvös utca 26/C f.sz. 1es szám alatt található, ha érdekel minket az érmék, pénzek vétele, eladása vagy értékesítése. A vállalkozás 2008-ban indult tapasztalt és hozzáértő gyűjtő által, ami miatt biztosak lehetünk abban, hogy régi pénzünk értékesítése biztos kezekben zajlik. Ezt bizonyítja továbbá az is, hogy a Procopius a legnépszerűbb numizmatikai üzlet Magyarországon. Népszerűségének hála, biztosan megtalálják az felbecsült érmék következő gazdáját.

Nekem az a projektem, hogy a régi érmékről és bankjegyekről készítsek fényképeket. Nagyon érdekesnek tartom, hogy több évszázaddal ezelőtt készült pénzekkel dolgozhatok együtt. Mindegyik érme egy történetet mesél el, rengetegen érintették, rengeteg viszontagságot élt túl és most, több száz évvel később itt lehetek, amikor vizsgálják. Ezek az érmék nagyon fontos részeik a történelemnek és nagyon izgalmas belegondolni, mi is a történetük. Nekem arra kell használnom a fotózás művészetét, hogy ezt kihangsúlyozzam a fotóimon a megfelelő fényekkel, árnyékokkal és tónusokkal. Szeretném, hogy elégedettek legyenek a képeimmel a gyűjtők is, hiszen ők tudják legjobban, mennyire különlegesek ezek a pénzek a mi korunkban. Ők is ugyanolyan szenvedélyes gyűjtői a régi érméknek és bankjegyeknek, mint én a fotózásnak. Ezért gondolom, hogy meg tudom érteni őket és a hobbijuk iránti szeretetet. Többek között ezért sem szeretnék csalódást okozni. Persze azért sem, mert szeretném, ha még több, jól sikerült képpel gazdagodna a portfólióm és megtalálhatnám azt a témakört, amiben a legszabadabban tudok élni a hobbimnak és a karrieremnek.